
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 900 pF |
| Voltage Rating (DC) | 56 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 11 mm |
| Termination | Radial |
| Diameter | 7 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage Rating (AC) | 40 V |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 4.1 mm |
| Lead Pitch | 5 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Lead Length | 30 mm |
| Lead/Base Style | Radial |
| Current Rating | 2.5 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 56 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Clamping Voltage | 135 V |
| Varistor Voltage | 68 V |
| Max Voltage Rating (AC) | 40 V |
| Max Surge Current | 250 A |
| Energy | 3 J |
| Clamping Current | 2.5 A |
| Voltage Tolerance | 10 % |
| Surge Energy Rating | 3 J |
| Peak Surge Current | 250 A |
| RoHS | Compliant |
Stock: 2123
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06950
Ext.Price$0.06950
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06950 | $0.06950 |
| 10 | $0.06156 | $0.61560 |
| 50 | $0.05453 | $2.72650 |
| 100 | $0.04995 | $4.99500 |
| 500 | $0.04575 | $22.87500 |
| 1000 | $0.04190 | $41.90000 |
| 3000 | $0.03850 | $115.50000 |
| 5000 | $0.03538 | $176.90000 |
